CHOV

Chováme čistokrevná přeštická prasata, což je původní české plemeno hojně chované před válkou.

Mezi nejcennější atributy tohoto druhu prasat patří dobré reprodukční vlastnosti, vysoký stupeň přizpůsobivosti a odolnosti na vnější prostředí (možnost celoročního chovu venku) a vynikající odolnost vůči stresu. Mezi tělesné znaky patří kromě charakteristické barvy také klopené ucho a střední tělesný rámec. Hmotnost dospělého samce je 260-280 kg a dospělé samice 215-235 kg.

Prasata jsou celoročně puštěna venku ve výběhu s přístřeškem a krmena šrotovaným obilím (vlastní receptury), kuchyňskými zbytky, zeleninou, pečivem, mlékem a syrovátkou.

Přeštické prase se udrželo po celé desetiletí pro své vynikající užitkové vlastnosti, zvláště pro jeho ranost, mléčnost, odolnost a dobrou konverzi živin. Pozor maso z přeštíků je vždy obaleno vrstvou tuku. Pro tento tuk je velmi ceněno. Při přípravě se již nemusí přidávat tuk jiný. Maso přeštických prasat bylo neobyčejně křehké a šťavnaté i jemně prorostlé tukem. Bylo vyhledáváno k dodávkám na pražská a z části i plzeňská jatka na výrobu šunky (pod názvem „pražská šunka“), ale i pro výsek. Šunka se vyvážela do mnoha evropských i zámořských států. Mnoho let bylo toto plemeno „nedostatkovým zbožím“, nyní máte šanci si na něm pochutnat i vy 😉 Přeštické černostrakaté plemeno prasat je původní lokální plemeno ze západních Čech (především Plzeňsko) V současné době se z rozhodnutí Ministerstva zemědělství ČR chová jako genetický zdroj.

Komentáře jsou uzavřeny.