VEPŘOVÉ MASO- CENÍK

Přeštické černostrakaté prase totiž představuje podle plemenářských odborníků cenný genetický zdroj obsahující geny „s bezprostřední potenciální hodnotou pro lidstvo“. V tomto smyslu jde o jediné národní plemeno prasat s tímto potenciálem, které bylo původně vyšlechtěno v druhé polovině 19. století na Plzeňsku (má tam i svůj pomník).
Na počátku minulého století ale z chovů hospodářských zvířat prakticky zcela vymizelo a opětně bylo po letech regenerace uznáno jako samostatné plemeno v roce 1964. Pro tržní produkci masa se ale téměř nevyužívalo – přeštické prase bohužel není zrovna nejvhodnější z hlediska ekonomiky chovů, a tedy ceny pro spotřebitele. Prasata tohoto plemene totiž – lidově řečeno – pomalu rostou a jejich maso je tučnější. Chovatelé je tak musí prodávat za vyšší ceny, aby vůbec ekonomicky přežili.Avšak pražská šunka se vyráběla původně z přeštického prasete.

CENÍK za 1kg BIO PŘEŠTICKÉHO PRASETE Z DOMÁCÍHO CHOVU

Cena v půlkách je 100Kč/kg.

 Nutné vlastní nádoby.

Věk prasat nepřesahuje 6. měsíců.

JEDNOTLIVÉ DÍLY TŘÍZENÉ

Hlava…………………… 40Kč/kg

Přeštický bok…………200Kč/kg

Sádlo(špek)………….  100KčKg

Kolínko………………… 100Kč/kg          Žebírka………….150Kč/kg

Mleté……….…………..  150Kč/kg

Kotleta bez kosti…….350Kč/kg

Kýta bez kosti………..300Kč/kg

Plec bez kosti ………..250Kč/kg

Krkovice bez kosti….280Kč/kg

Klobásky………………   250Kč  a uzené libové z udírny 400Kč/kg

Přeštické prase se udrželo po celé desetiletí pro své vynikající užitkové vlastnosti, zvláště pro jeho ranost, mléčnost, odolnost a dobrou konverzi živin. Pozor maso z přeštíků je vždy obaleno vrstvou tuku. Pro tento tuk je velmi ceněno. Při přípravě se již nemusí přidávat tuk jiný. Maso přeštických prasat bylo neobyčejně křehké a šťavnaté i jemně prorostlé tukem. Bylo vyhledáváno k dodávkám na pražská a z části i plzeňská jatka na výrobu šunky (pod názvem „pražská šunka“). Šunka se vyvážela do mnoha evropských i zámořských států. Mnoho let bylo toto plemeno „nedostatkovým zbožím“, nyní máte šanci si na něm pochutnat i vy 😉 Přeštické černostrakaté plemeno prasat je původní lokální plemeno ze západních Čech (především Plzeňsko) V současné době se z rozhodnutí Ministerstva zemědělství ČR chová jako genetický zdroj.